Pagrindinis > Kita > Žemės valanda: išjunkime šviesas ir mąstykime nuolat!

Kovo 28 d. vakarą, 20.30 val. viso pasaulio miestai vieną valandai paskęs tamsoje, jungdamiesi prie globalios pilietinės gamtosauginės iniciatyvos „Žemės valanda 2015“. Susivienijimo „Žali.lt“ aktyvistai ragindami Lietuvos gyventojus valandai išjungti visus nebūtinus šviesos šaltinius, susimąstyti apie pražūtingus klimato kaitos padarinius bei paieškoti būdų jiems stabdyti.

Kviečiame prie kilnios iniciatyvos prisijungti įmones, mokyklas, valstybės institucijas, visuomenines organizacijas, bendruomenes, visus geros valios žmones ir vienai valandai išjungus šviesas pagalvoti kaip kiekvienas mūsų kasdieniniais savo veiksmais galime prisidėti prie  mums pražūtingų  reiškinių stabdymo. 

„Šiandien mėgaujamės ilgai užsitęsusiu švelniu rudeniu, Kalėdų proga pražydusiomis žibutėmis ar vasario viduryje prasidėjusiu pavasariu, nepagalvodami, kad sušvelnėjusios žiemos sąlygos, savyje slepia ir Planetos katastrofos grėsmę. Todėl svarbiausiu ir neatidėliotinu uždaviniu šiandien ne vien politikams, bet ir kiekvienam mūsų turi būti siekis sumažinti ją skatinančią aplinkos taršą. Globalios aplinkosauginės iniciatyvos kontekste privalome sau tarti – laikas, pagaliau, imtis asmeninių sprendimų“, – sako Susivienijimo Žali.LT koordinatoriaus pavaduotoja Virginija Vingrienė.

Anot žaliosios aktyvistės, ambicingi energetinės nepriklausomybės siekiai atominės elektrinės ar taršios skalūninių dujų gavybos pavidalu problemos neišspręs, o tik dar labiau pagilins, ne vien taršos ir katstarofų grėsmės pavidalu, bet ir didėjančio energijos vartojimo skatinimu. „Nepakanka vieną energijos rūšį pakeisti kita, kad ir draugiškesne aplinkai, taršą mažinti reikia nuo jos tausaus vartojimo režimo. Lietuvos buityje, pavyzdžiui, suvartojamos energijos kiekis net 1,5 karto lenkia bendrą ES vidurkį“ – teigia V. Vingrienė      

Išeitimi iš šio užburto rato žalieji siūlo ambicingą taupymo kelią, pakviesdami visus mąstyti ne vieną valandą metuose, o kasdien, kiekviename žingsnyje, kiekvieną akimirką, taip prisidedant vien prie kilnios planetos išsaugojimo misijos, bet kartu ir savo lėšų taupymo. Tuo tikslu kasmet primenamas ir labai paprastas energijos taupymo receptas, įsidėmint, kad:

 

– 5 buitiniai prietaisai budėjimo režime sunaudoja energijos tiek, kiek įjungta 60 W lemputė;

– sumažinta skalbyklės/indaplovės vandens temperatūra, sutaupo 80–90 proc. visos skalbimui sunaudotos energijos;

– verdamas uždengtame puode maistas, sutaupo apie 40 proc. energijos;

– sumažinta 1°C šildymo temperatūrą, sumažina sąskaitas 5-10 proc., o išmetamo į atmosferą CO2 kiekį — iki 300 kg per vienerius metus;

– išjungta 5-10 min. iki maisto ruošimo pabaigos elektrinė viryklė, sutaupo daug energijos;

– nešiojamasis kompiuteris sunaudoja iki 90 proc. mažiau elektros energijos nei stacionarusis;

– pasirinkti laiptai, o ne liftas, ne tik sutaupo elektros energijos, bet priverčia sveikai pajudėti;

– kiekvienas sudegintas degalų litras į aplinką išskiria virš 2,5 kg CO2;

– pasirinktas visuomeninis transportas, dviratis ar ėjimas pėsčiomis, o važiuojant automobiliu kooperavimasis su kaimynais ar draugais, ne tik apsaugo aplinką, bet ir taupo lėšas;

Taigi, šeštadienį, 20.30 val., solidarizuodamiesi su pasaulio bendruomene, išjunkime šviesas ten kur tuo metu būsime ir sumąstykime apie mums visiems brangios Planetos ir savo pačių išlimimą.

 

Daugiau informacijos

Virginija Vingrienė tel. 8-610-67245

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*