Pagrindinis > Kita > Žali.LT akcija „Žalią šviesą saugiam vaikų keliui į mokyklą“

Spaudžiant šaltukui, bet šviečiant saulutei net du moksleivių iš Martyno Mažvydo progimnazijos ekipažai su plakatais, raginančiais vairuotojus saugoti pėsčiuosius, lydimi mokytojų, būriavosi Pilaitės prospekto ir Įsruties gatvės namo Nr. 28 sankryžoje. Tai Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos, Susivienijimo Žali.LT surengtos iniciatyvos palaikytojai. Dar 2007-aisiais, tik pradėjus veikti Pilaitės prospektui, pilaitiškė, kandidatė nuo šios partijos į Vilniaus meres, viena pirmųjų atkreipė dėmesį į pagausėjusias avarijas jame. Ne kartą kreiptasi į atitinkamas institucijas, reikalaujant užkirsti kelią nelaimėms šiame intensyvaus eismo ruože. Betgi, į tai vangiai reaguojama. Galiausiai po visiškai neseno mirtino eismo įvykio, kurio liudininkai buvo ir moksleiviai, skubantys į pamokas, vis tik nuspręsta surengti ir pilietinę akciją. Akcijos „Pristabdyk“ tikslas atkreipti valdžios, policijos, žiniasklaidos, pėsčiųjų, vairuotojų dėmesį į eismo saugumo problemas, kylančias dėl itin prasto eismo reguliavimo judriose ir pavojingose miesto gatvėse, o ypač šioje Pilaitės prospekto vietoje, kurią turi kirsti nemažas moksleivių būrys, einantis į mokyklas, kuri, beje, taip pat paženklinta skaudžia netektimi. Ir čia tarsi specialiai sukurtos palankios sąlygos eismo nelaimėms tarpti. Tuo buvo galima įsitikti ir tokios akcijos metu (žiūrėti vaizdo įrašą čia: http://youtu.be/TStAS0uTey8). Siekiant, kad tiek moksleiviai, tiek ir kiti Pilaitės gyventojai galėtų saugiai kirstų šią prospekto vietą, buvo renkami parašai. Jie turėtų padėti valdininkams neatidėliojant apsispręsti čia, kaip ir prie sankryžos į Prekybos centrą „Pupa“, įrengti jei ne viaduką, tai požeminę perėją. Taip pat teikiami pilaitiškių parašais patvirtinti kiti argumentuoti pasiūlymai, kur dar kitur Pilaitės prospekto ruože būtina įrengti saugiam eismui tarnaujančias zonas.

Pilaitės bendruomenės kronikininkės Angelės Šarlauskienės reportažas

Pilaitės prospektas padalija Pilaitės mikrorajoną į dvi dalis, kurių vienoje plečiasi naujų daugiabučių kvartalai ir didėja besikuriančių jaunų šeimų, turinčių mokyklinio amžiaus vaikų skaičius, o kitoje – abi mokyklos. Vaikai, neturėdami kito pasirinkimo, kasdien priversti kirsti pavojingai judrų prospektą, kurio net šviesoforu reguliuojamose perėjose nuolat įvyksta eisimo nelaimės, kuriose daugiausiai nukenčia vaikai.

zali sviesa keliui i mokyklaspilaites akcija

„Bendruomenės raštais nuolat raginama valdžia apsiriboja tik elementariomis priemonėmis, o tragiški eismo įvykiai toliau kartojasi. Be rimtų priemonių, atskiriančių pėsčiųjų ir automobilių srautus, problemos tikrai neišspręsime. Tėvai ramia širdimi išleis savo vaikus į mokyklas tik tuomet, kai bus pastatyti viadukai ar požeminės ar iškilios perėjos tokio pobūdžio gatvėje ir sumažintas leistinas greitis iki 40 km/h, prilyginant šią gatvę šalia mokyklų esančiai, teigia viena iš akcijos organizatorių Susivienijimo Žali.LT narė, Pilaitės bendruomenės aktyvistė Virginija Vingrienė.

Anot V. Vingrienės, šia akcija stengiamasi atkreipti valdžios dėmesį į pėsčiųjų, ypač vaikų padėtį viso miesto judriose gatvėse. Nors jau XXI a. ir Vilnius pristatomas kaip modernus Europinis miestas, tačiau yra į užmiestį vedančių net neapšviestų gatvių, šalia kurių neįrengti šaligatviai. Tai kelias į Gineitiškes , kuriuo iš mokyklų grįžtantys vaikai priversti eiti važiuojamąja dalimi, rizikuodami savo gyvybėmis ir keldami avarines situacijas vairuotojams. Ypač tai pavojinga žiemos sąlygomis, kai šalikelėje pūpso netvarkingai suversti sniego kalnai. „Būtina pagaliau imtis veiksmingų priemonių pėstiesiems gatvėse apsaugoti“, teigia žalioji aktyvistė.

Akcijos metu bus renkami parašai po kreipimusi į Vilniaus m. savivaldybę su prašymu įdiegti rimtas priemones Pilaitės prospekte, bus saugiai pervedama vaikų vorelė per gatvę su plakatais atkreipiančiais vairuotojų dėmesį į pristabdymo prieš perėją būtinybę, vaikams dalijami atšvaitai, išklausomi bendruomenės, aktyvių mamų, mokyklų atstovų siūlymai.
“Pastebėjome tai, kad šviesoforo laikas pėstiesiems dega per trumpai ir vaikų didesnei grupei ar lėtai einančiam vyresnio amžiaus žmogui arba mamoms su mažais vaikais abiejų eismo juostų vienu kartu pereiti tikrai nepavyksta. Tuo tarpu reikia laukti labai ilgai kol jis užsidegs maždaug apie 2 min, net ir tuomet, kai gatve nevažiuoja transporto priemonės. Todėl tokios sąlygos masina pėsčiuosius eiti per raudoną, ką pamatę savivaldybės pareigūnai vertiną kaip pėsčiųjų didelį nedrausmingumą. Sutinkame su tuo, kad tai KET pažeidimas, tačiau, jei būtų įsigilinta į priežastis kodėl taip vyksta, gal būtų problema išspręsta iš esmės, neieškant pasiteisinimo ir tėvams nereikėtų laidoti perėjose žuvusių vaikų”, sako V.Vingrienė.

Akcijos metu buvo surinkti gyventojų parašai po reikalavimų savivaldybei sąrašu ir raštas įteiktas Vilniaus miesto savivaldybės Miesto ūkio ir transporto departamento Saugaus eismo skyriui. Akcija susidomėjo kelios radijo laidos.

Politinė reklama.

One Comment, RSS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*