Etiketės

Susiję įrašai

Dalintis

Nieko nepirksiu diena artėja! (+ ilgėjantis renginių sąrašas!)

Nieko nepirksiu diena

Vis dažniau girdime apie darnų vystymą, bet ką tai reiškia? Darnus vystymas iš esmės yra žmonijos poreikių patenkinimas nesumažinant jų galimybių ateities kartoms. Deja, šiuo metu žmonija per metus išnaudoja daugiau Žemės išteklių, nei jų gali atsikurti. Tai reiškia, gyvename į ateities kartų sąskaita, išnaudojame resursus, kuriuos turėtų naudoti tik mūsų vaikai ir anūkai. Šiais metais išteklius, kuriuos turėjome išnaudoti iki metų pabaigos išnaudojome iki rugpjūčio 2 dienos. Ir tas terminas kiekvienais metais vis trumpėja.

Ką daryti? Metas keisti savo vartojimo įpročius. Nieko nepirkimo diena – vienas iš žingsnių tai pradėti.

Nieko nepirkimo diena – tai menininko Ted Dave inicijuota akcija, siekianti atkreipti dėmesį į perdėtą vartotojiškumą, jo žalą planetai ir socialinei aplinkai. Susivienijimas Žali LT kasmet mini šią dieną Lietuvoje – stengiamės paskatinti žmones bent vieną dieną susilaikyti nuo nereikalingų pirkinių, kurių gaminimas eikvoja gamtinius ir žmogiškuosius resursus, o paskui neretai veda prie sąvartynų ar apskritai pamiškių. Akcija vyksta jau įsibėgėjus prekybos centrų pučiamai Kalėdų “sezono” pirkligei, kuri padidina vartojimą, tačiau iškreipia net šventės esmę.

Šiemet kartu su asociacija LITDEA kviečiame pasukti akciją neįprastu keliu – lapkričio 24 dieną susitikti gyvai ir užuot moralizavę – pasidalinti daiktais, drabužiais, maisto produktais, kurių netyčia turime daugiau nei reikia, su visais, kurie šiuos daiktus dar panaudos, prikels naujam gyvenimui ar kitaip suvartos. Daiktų dalijimosi grupės socialiniuose tinkluose rodo nežmonišką aktyvumą – jos naudingos visoms pusėms, tačiau gal dar įdomiau būtų visiems susitikti nemokamos mugės „šurmulyje“? Visose vietose, kurios prisijungs prie akcijos, vyks blusturgis ar vadinamasis garažo išpardavimas, tik viskas bus nemokama! Šalia bus galima gaminti/s maistą iš susineštų produktų, žiūrėti filmus apie gamtą ir jai kilusias grėsmes, groti, čia pat taisyti ar perdirbti daiktus… Ir tą vakarą jau apsieiti be apsilankymo prekybos centre ritualo.

Kokiais paprastais veiksmais galėtumėt prisidėti prie šios aplinkosauginio sąmoningumo akcijos?
1. Nieko nepirkite :)
2. Dalyvaukite prie akcijos prisidedančių erdvių renginiuose: atneškite daiktą, kuris gali būti naudingas kitiems, ateikite jo rasti arba prisidėkite prie dirbtuvių juos atnaujinant ar perkuriant.
3. Turite šildomą erdvę ar draugaujate su kuria nors? Organizuokite joje spontanišką daiktų mugę lapkričio 24 dieną. Padėsime! Tinka viskas – daiktų perkūrimas naujam gyvenimui, vartojimą permąstantis filmas, protmūšis, dovanų dirbtuvės ar paskaita tausojimo, aplinkosaugos temomis…
4. Sukvieskite į šį renginį (ar savo Nieko Nepirksiu renginį) visus, ką pažįstat! Pasistenkime, kad Žemės pervartojimo problema pasiektų kiekvieną akį. Viena diena visatos neišgelbės, bet ir trumpa susimąstymo akimirka gali pradėti pokytį.

Renginiai:

 • Daiktų keitimosi mugė
  • Laikas: Lapkričio 24 d. (penktadienis), 16:00 – 20:00 val.
  • Vieta: Žalianamis – atviras jaunimo centras, Antakalnio g. 84A, Vilnius
  • Daugiau informacijos Facebooke!
 • Filmo „Namai“ („Home“) peržiūra ir diskusija!
  • Laikas: Lapkričio 24 d. (penktadienis), 19:15 val.
  • Vieta: Socialinė kavinė „Agapė“, Matulaičio a. 3, Vilnius
  • Daugiau informacijos Facebooke!
 • Rūbų balius; nieko nepirksiu dienos proga!
  • Laikas: Lapkričio 25 d. (šeštadienis), 17:00 – 20:00 val.
  • Vieta: Jamaika Hostel ir Medusa Gallery, Visų šventųjų g. 9, Vilnius
  • Daugiau informacijos Facebooke!
 • Buy Nothing Day & Documentary night: The Next Black
  • Laikas: Lapkričio 25 d. (šeštadienis), 17:00 – 20:00 val.
  • Vieta: Ideas Block LT, Pylimo g. 60-18, Vilnius
  • Daugiau informacijos Facebooke!


Žali.LT Nieko nepirksiu diena Facebooke!

Aš ne prieš kalėdas. Tarkim. Bet juokinga (ar pikta), kai milijoną kapų žvakių, žvakių šalmų ir dirbtinių eglišakių prekybos centre jau kitą rytą pakeičia milijardas kalėdinių kojinių, kalėdinių nykštukų, kalėdinių plastmasių ir kalėdinių eglišakių. Todėl kviečiu truputį atsitraukti nuo tos visuotinės komercializacijos, įsitikinti, kad nebūtina tiek visko pirkti, kad daug ką galime pasidaryti patys. Su žaliųjų pagalba ;)

Linas Kranauskas, Žali.LT

Nieko nepirksiu diena - tai laikas pri(si)minti, kad planetą turime tik vieną, kad reikia mums daugiau džiaugsmo, buvimo kartu, mokymosi dalintis. Korporacijos retai atsižvelgia į žmonių tikruosius poreikius, planetos saugojimą, žaidžia žmonių jausmais ir pardavinėja Laimę, kuri neužpildo. Vienintelis dalykas, kurį ji užpildo yra savartynai. Tikiu, kad svarbus yra ir asmeninis indėlis sąmoningai vartojant, ir gebėjimas burtis ir Kartu keisti tai kas Vyksta!

Milda Su

Nieko nepirksiu diena man yra laiko ir energijos niša, kurią skiriu paieškai, kaip galiu keisti savo kasdienybę, stiprinti įsipareigojimą veikti. Po vieną mažą žingsnį, po vieną mažą kovą su patogiu, bet aplinkai žalingu įpročiu. Bandau suprasti, kaip mano pasirinkimai veikia. Mūsų balsavimo biuletenis - pasirinkimas parduotuvės, parduotuvėje, renkantis transporto būdus, ir visi kiti maži ir dideli sprendimai. Ši diena yra priminimas ir idėjos stiprinimas. Būdami viena ar kita forma kartu, suteikiam tą krūvį ir energiją idėjai, tokiu būdu pokytį galim pasiekti greičiau, kol nevėlu. Taip tiesiog prisiimti atsakomybę už tą laisvę, kurią turim. :)

MildaL

Milda Lukoševičiūtė, LITDEA

Mūsų elgesys su Žeme panašėja į aludę, kurioje be perstojo siaučia turtingieji, o juos aptarnauja ir paliktą jovalą tvarko trečiasis pasaulis, o kai vakarėlis anksčiau ar vėliau baigsis, sąskaitą turės apmokėti mūsų palikuonys.

Aleksandras

Visu pirma man rūpi, kad žmonės suprastų kontekstą, kuriame gyvename. Jei kiekvienas žmogus šitoj planetoj gyventų taip, kaip vidutinis lietuvis, jų poreikiams patenkinti reiktų daugiau nei 3,5 Žemės planetų. Niekas nesitiki, kad mes sumažinsime savo naštą planetai akimirksniu, tačiau šis paprastas faktas diktuoja vieną vienintelį kelią - vartojimo mažinimą. Mes užlipome į kalną, o dabar turime nulipti. Pakeliui į viršūnę išmokome turėti, bet dabar galime (ir privalome) išmokti dalintis ir pasakyti - "ačiū, bet man pakanka".

Leonas Toliautas, Žali.LT draugas