Pagrindinis > Renginiai > Apie mus rašo: Žali žiemos išvarymai Pilaitėje – vasario 21-ąją

Žiemiškiems orams laikantis už lietuviško peizažo paskutiniais nagais, ateina atodrėkis, o su juo – ir Užgavėnės: tradicinis žiemos išvarymo ritualas – karnavalas, apibarstytas blynais, tautiniais šokiais, vaikų trypimais ir ėjimais per butus. Ko į visa tai veliasi žalieji ir kas čia bendra su ekologija?

Pilaitėje Užgavėnės švenčiamos kiekvienais metais, tačiau šiemet jos kažkodėl buvo beužgęstančios – nebebuvo kalbų nei apie laužą aikštėje susirinkus bendruomenei, nei apie kitas tautines pramogas. Idėją grąžinti šią tradiciją pasiūlė visuomenininkė, žalioji Virginija Vingrienė, gyvenanti Pilaitės mikrorajone ir laisvalaikiu savanoriaujanti susivienijime Žali.lt. Prieš mėnesį ji kalbino bendruomenę ir kitų rajonų gyventojus surinkti nebereikalingas kalėdines egles ir atiduoti jas biokurui gaminti, inicijavo jų surinkimo iš kiemų talkas.

Pasirodo, Užgavėnių laužas Pilaitėje ne vienerius metus buvo ir paskutinis liūdnas šių išmestų medžių prieglobstis. „Kasmet Lietuvoje prieš Kalėdų ir Naujųjų metų šventes iškertama šimtai tūkstančių mūsų miškų gražuolių – eglučių. Šie medeliai, žinoma, galėjo augti dar ilgus dešimtmečius, apgaubę mus savo gyvybine energija ir teikdami prieglobstį miško gyvybei bei mums visiems“, – moralizuoja Virginija. Ir primena: vienkartinėms šventėms nupjautos eglės vis dar tebesivolioja ne viename kieme ir ne prie vieno konteinerio. Ar nevertėtų, šaukiant žiemos triūsus pasitraukti, kiek įmanoma apsivalyti ir nuo savo pačių „ekologinio pėdsako“?

Todėl visi pilaitiškiai ir svečiai kviečiami sunešti paskutines nurudavusias Kalėdų, Naujųjų metų ir Trijų karalių liekanas į vasario 21-osios Užgavėnių laužą. Čia atkeliaus ir Žali.lt su pagalbininkais. Pilaitės kultūros centre „BeePilaitė“ iš atliekų bei panaudotų daiktų ir drabužių sumeistrauta Morė – tradicinė lietuvių tautos gražuolė, skirta simboliniam sudeginimui. Šventė vyks šį antradienį, aikštėje šalia Martyno Mažvydo progimnazijos tarp Įsruties, Tolminkiemio ir Vydūno gatvių. Pradžia –17 val.

Žinoma, nei eglių, nei mis Morės sudeginimo nepakaks. Žalieji kvestionuoja patį eglės kirtimo vienkartiniam šventės džiaugsmui reikalingumą ir siūlo svarstyti alternatyvas. Viena iš jų – sodinti egles kiemuose ir aikštėse, parkuose ir vejose, švenčių metu puošti pačių užaugintus medžius, o paskui paleisti juos į laisvę neteršiant nei kiemo, nei paniekinant patį spygliuotį.

Lašininio ir Kanapinio kova simbolizuoja įprastinės etninės lietuvių žiemos dietos su taukais bei spirgais pralaimėjimą pavasarinei žibučių ir varnėnų dietai, tačiau V. Vingrienė, įvairiais frontais kovojanti už pluoštinės kanapės grąžinimą į ne vieną ūkio sritį, džiaugiasi ir kitomis žaliosiomis prasmėmis. Tuo tarpu Žali.lt nariai vegetarai laukia simbolinės pergalės prieš narius mėsėdžius.

Šventei taip pat padeda Pilaitės seniūnija, minėtas centras „BeePilaitė“, UAB „Eika“ ir Žaliųjų sąjūdis. Žalieji blynų mėgėjai kviečiami prisidėti prie eglučių rinkimo, persirenginėjant nemenkinti nei romų, nei žydų, nei kitų etninių ar socialinių grupių ir registruotis renginio puslapyje socialiniame tinklapyje „Facebook“.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*