Pagrindinis > Projektai > Make fruit fair > Prekybos centrams raginimai plėsti Sąžiningos prekybos prekių asortimentą

Šiandien Susivienijimas Žali.LT atviru laišku kreipėsi į didžiuosius mažmeninės prekybos tinklus, kviesdamas juos būti atsakingesniems ir plėtoti Sąžiningos prekybos (Fair Trade) ženklu pažymėtų prekių pasiūlą. Ši iniciatyva gimė atlikus tyrimus, kurių metu nustatyta, kad kaina, kurią prekybos centrai ir vaisių tiekėjai moka už šviežius atogrąžų vaisius, nepadengia tikrųjų jų gavybos kaštų. Dėl to kenčia besivystančių šalių ūkininkai ir darbuotojai, kurie dirba nežmogiškomis sąlygomis.

„Pačios pigiausios produkcijos paieškos, nesidomint iš kur atkeliauja produkcija ir kokiomis sąlygomis ji auginama besivystančiose šalyse, dažnai veda prie darbo teisės nepaisymo, trukdymo burtis į profesines sąjungas, atsisakymo įdarbinti moteris, draugiškų aplinkai gamybos praktikų taikymo drastiško mažėjimo. Jau nekalbant apie vis didėjantį neatsakingą pesticidų naudojimą, kurie jau užteršė nemažų teritorijų geriamąjį vandenį“, – rašoma Susivienijimo Žali.LT rašte.

Anot projekto „Make Fruit Fair!“ vadovės Darijos Skvarnavičiūtės, didieji mažmeninės prekybos centrai turi galių keisti situaciją.

„Lietuvos prekybos centruose nei su žiburiu nerasite vaisių, kurie pažymėti Sąžiningos prekybos ženklu. Tokių nėra. O būtent Sąžiningos prekybos sistema užtikrina, kad vaisių gamintojai gauna sąžiningą atlygį už savo darbą. Toks atlygis mažina skurdą ir leidžia vietos gyventojų vaikams mokytis bei užtikrinti jų ir tėvų tinkamą medicininę priežiūrą“, – sako Darija Skvarnavičiūtė.

Pasak Susivienijimo Žali.LT nario Martyno Norbuto, akivaizdu, kad Lietuvos prekybos centrai nėra pajėgūs iš esmės keisti situaciją besivystančiose šalyse, bet jie gali padėti plėtoti Sąžininga prekyba užsiimančius ūkius. Tokia parama būtų reikšmingas postūmis ir kitoms plantacijoms persitvarkyti.

„Pokyčius galima užtikrinti įvedant Sąžiningos prekybos produktus į rinką, taip pat vystant aktyvų visuomenės švietimą ir informavimą. Be abejonės daugelis pirkėjų ir toliau rinksis pigesnį vaisių ar kitą produktą, nepaisant to, kad jis galbūt aplaistytas kažkieno krauju. To pamatyti žvengiant į vaisių neįmanoma. Tačiau prekybos centrai gali informuoti apie alternatyvas – taip pat jas tiekti, kad tam tikra pirkėjų grupė galėtų rinktis“, – sako M. Norbutas.

Susivienijimo Žali.LT laišką taip pat gali pasirašyti internetu visi norintys. Jį galima rasti čia – http://www.peticijos.lt/visos/72133 .

 

Šis pranešimas yra 23 Europos Sąjungos šalyse vykstančio ir iš dalies Europos Sąjungos remiamo „Make Fruit Fair“ projekto dalis. Jis atspindi tik autorių požiūrį.

log

 

Daugiau informacijos: Martynas Norbutas, Mob.: 865911080

www.makefruitfair.org

 

 

Fotografija: https://echwaluphotography.wordpress.com/page/6/

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*