Pagrindinis > Naujienos > Mokslas > IPCC skelbia ataskaitą dėl 1,5°C globalinio atšilimo
Global warming of one and a half degrees Celsius

Šiandien (spalio 8 d.) paskelbta IPCC specialioji ataskaita dėl 1,5°C globalinio atšilimo. Ji patvirtinta šį šeštadienį IPCC ir pasaulio vyriausybių susitikimo metu Inčone (Pietų Korėja). Ataskaitoje apibendrintos žinios informuos diskusijas gruodį organizuojamoje klimato kaitos konferencijoje, kuri vyks Katovicuose (Lenkija) ir kurioje pasaulio vyriausybės peržiūrės Paryžiaus susitarimą dėl klimato kaitos.

Siekis riboti pasaulinį klimato atšilimą iki 1,5°C reikalaus greitų, plačių ir precendento neturinčių pokyčių visose visuomenės srityse, teigiama naujoje IPCC (angl. Intergovernmental Panel on Climate Change, liet. Tarpvyriausybinė klimato kaitos komisija) ataskaitoje. Globalinio atšilimo ribojimas iki 1,5°C, lyginant su 2°C, duotų akivaizdžią naudą tiek žmonėms, tiek ekologinėms sistemoms, ir leistų užtikrinti tvaresnę ir teisingesnę visuomenę.

„Viena iš pagrindinių žinučių, kuri labai aiškiai atsiskleidžia šioje ataskaitoje, yra tai, jog mes jau dabar matome 1°C globalinio atšilimo pasekmes tokiuose pokyčiuose kaip ekstremalesnės oro sąlygos, kylantis jūros lygis bei besitraukiantis Arkties jūros ledas“, – komentavo Panmao Zhai, IPCC pirmosios darbo grupės pirmininkas.

Ataskaitoje pabrėžiamos įvairios klimato kaitos pasekmės, kurių būtų galima išvengti, ribojant globalinį atšilimą iki 1,5°C, lyginant su 2°C ar daugiau. Pavyzdžiui, iki 2100 m. pasaulinio jūros lygio kilimas būtų 10 cm žemesnis, jei globalinis atšilimas būtų sustabdytas iki 1,5°C, lyginant su 2°C. Tikimybė, jog Arkties vandenynas vasarą taptų laisvas nuo ledo siektų vieną kartą per 100 metų, jei globalinis atšilimas būtų apribotas iki 1,5°C, tačiau tai įvyktų bent kartą per dešimtmetį, jei atšilimas siektų 2°C. Koralinis rifas sumažėtų 70-90 proc., jei pasaulinis atšilimas siektų 1,5°C, tačiau išnyktų beveik visiškai (> 99 proc.) 2°C temperatūroje.

„Kiekviena dalelė atšilimo yra reikšminga, ypač todėl, kad atšilimas 1,5°C ar daugiau didina riziką, susijusią su ilgalaikiais ar negrįžtamais pokyčiais, tokiais kaip kai kurių ekologinių sistemų praradimas“, teigia IPCC antrosios darbo grupės pirmininkas Hans-Otto Pörtner.

Pasaulinio atšilimo apribojimas žmonėms ir ekologinėms sistemoms taip pat suteiktų daugiau galimybių prisitaikyti ir likti žemiau atitinkamų rizikos ribų, komentavo Pörtner. Ataskaitoje nagrinėjami keliai, kuriais globalinis atšilimas galėtų būti apribotas iki 1,5°C, priemonės, kurių reiktų jiems įgyvendinti, ir galimi jų padariniai. „Geros naujienos yra tai, kad kai kurie veiksmai, kurių reikia norint apriboti visuotinį atšilimą iki 1,5°C, jau vyksta visame pasaulyje, tačiau jie turi pagreitėti“, – teigė Valerie Masson-Delmotte, IPCC pirmosios darbo grupės pirmininkas.

Ataskaitoje nurodoma, kad siekis globalinį atšilimą apriboti iki 1,5°C, reikalaus „greitai ir plačiai“ transformuoti žemės naudojimą, energijos gamybą, pramonę, pastatus, transportą bei miestus. Nuo 2010 iki 2030 m. pasaulyje išmetamas anglies dvideginio (CO2) kiekis turėtų būti sumažintas iki maždaug 45 proc., o iki 2050 m. pasiekti „nulį“. Tai reiškia, kad bet koks didesnis kiekis šiltnamio dujų turės būti aktyviai šalinamas iš atmosferos.

„Pagal visus chemijos ir fizikos dėsnius, atšilimo apribojimas iki 1,5°C įmanomas, tačiau reikalaus beprecedenčių pokyčių“, – teigė IPCC trečiosios darbo grupės pirmininkas Jimas Skea.

Jei pasaulinė temperatūra laikinai viršys 1,5°C, tai reikalaus didesnio indėlio iš metodų, kuriais iš atmosferos būtų šalinamas CO2, siekiant iki 2100 metų atšilimą sumažinti iki 1,5°C. Tokių metodų veiksmingumas nėra plačiai įrodytas ir kai kurie gali kelti didelę riziką tvariai plėtrai.

„Globalinio atšilimo apribojimas iki 1,5°C, lyginant su 2°C, sumažintų grėsmingą poveikį ekologinėms sistemoms, žmonių sveikatai ir gerovei, tokiu būdų palengvindamas siekti Jungtinių Tautų tvaraus vystymosi tikslų“, – komentavo IPCC trečiosios darbo grupės pirmininkas Priyardarshi Shukla.

Šiandien priimami sprendimai yra reikšmingi siekiant užtikrinti saugų ir tvarų pasaulį tiek dabar, tiek ateityje, teigė IPCC antrosios darbo grupės pirmininko pavaduotoja Debra Roberts.

„Ši ataskaita politikams ir specialistams teikia informaciją, reikalingą priimti sprendimus, kuriais siekiama kovoti su klimato kaita, atsižvelgiant į vietines aplinkybes ir žmonių poreikius. Ateinantys keletas metų tikriausiai bus svarbiausi mūsų istorijoje „, – teigė Roberts.

IPCC specialiąją ataskaitą dėl 1,5°C globalinio atšilimo (SR15) galite rasti čia (anglų kalba):
https://www.ipcc.ch/report/sr15

Parengta pagal (http://ipcc.ch/, 2018 m. spalio 8 d.):
http://ipcc.ch/news_and_events/pr_181008_P48_spm.shtml

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*