Pagrindinis > Naujienos > Miškai > Apie mus rašo: „Darom“ radiniai: švirkštai, prezervatyvai ir moteriškų cigarečių nuorūkos

Rūta Levickaitė, Inga Labutytė

Šeštadienį – paskutinė, bet svarbiausia akcijos „Darom“ diena. Visą savaitę savanoriai,  tvarkę miškus, persikelia į miestus, kur jų rankų laukia viešosios miesto erdvės. Tai jau 6–oji aplinkos tvarkymo akcija šalyje.

Anksčiau buvo skelbta, kad akcija turėjo įvykti balandžio 27 d., bet dėl prastų orų ji buvo nukelkta į gegužės 11 d. Nepaisant to, kai kurios savivaldybės aplinką vis tiek tvarkė balandį, tradiciškai laikomu švaros mėnesiu.

Rankas pasiraitoti ir lieti prakaitą už švaresnę aplinką pažadėjo ne tik eiliniai piliečiai registruodamiesi tvarkymo taškuose, bet ir šalies vadovai. Prezidentė Dalia Grybauskaitė tvarkys Burbiškio dvaro aplinką Radviliškio rajone, tame pačiame rajone darbuosis ir ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius. Premjeras tvarkys Šeduvos gimnazijos, kurioje pats mokėsi, aplinką.

„Kiekvieną pavasarį bundanti gamta, besikalanti šviežia žaluma tarsi natūraliai paragina atsinaujinti. Mes patys kuriame savąjį pasaulį ir aplinką, kurioje būtų jauku tiek dirbti, tiek ilsėtis. Jau ne vienus metus Lietuvą budinanti energinga ir teisinga iniciatyva „Darom“ – svarbi aplinkosaugos ir socialinė akcija, prie kurios kviečiu prisidėti visus geros valios žmones“, – sakė premjeras A. Butkevičius.

Akcijos vadovas Karolis Sargūnas pažymėjo, kad šiemet tikimasi rekordinio dalyvio skaičiaus – apie 10 proc. šalies gyventojų arba 300 tūkst. žmonių.

Pernai akcijoje dalyvavo iki tol rekordinis žmonių skaičius – kiek mažiau nei 200 tūkst. Kiek tiksliai dalyvavo šiemet paaiškės kitą savaitę.

Organizatoriai taip pat paskelbė ir nuotaikingiausios ir įdomiausios nuotraukos konkursą. Savanoriai raginami siųsti nuotraukas adresu – foto@mesdarom.lt. Nepamirškite nuotraukomis pasidalinti ir su GRYNAS.lt – grynas@grynas.lt.

Praėjusiais metais prezidentė Dalia Grybauskaitė pasiraitojo rankoves ir kartu su savo padėjėjais tvarkė aplinką tradicinėje akcijoje „Darom“. Tačiau šiais metais šalies vadovė švarinimąsi iškeitė į tulpių šventę Burbiškių dvare, Radviliškio rajone. Vietoje aplinkos tvarkymo, prezidentė pasodino ąžuolą ir ragino rūpintis paveldu.

„Kadangi tai mano tėvelių gimtinė, tai ypatingai iš visos širdies džiaugiuosi, kad būtent Radviliškis turi tokią gražią tradiciją ir tiek gražių tulpių – kad sugebate taip puošti savo kraštą, kuriuo didžiuojamės mes visi ir džiaugiamės mes visi. Galės visa Lietuva pasidžiaugti, pamačiusi, kaip pas jus gražu. Tai linkiu sėkmės, puoštis ir toliau, mylėti savo kraštą – tai reiškia, kad ir visa Lietuva mylės“, – tulpių fone kalbėjo prezidentė.

Per 1000 AIBĖS parduotuvių Lietuvoje ir Latvijoje sutvarkė daugiau kaip 300 tūkst. kv. m. ploto.

Iki visą Lietuvą apėmusios visuotinės aplinkos tvarkymo akcijos „Darom 2013“, parduotuvių skaičiumi didžiausias prekybos įmonių aljansas AIBĖ, Lietuvoje ir Latvijoje vienijantis daugiau nei 1000 parduotuvių, per abi šalis jau buvo sutvarkiusi daugiau kaip 300 tūkst. kv. m. ploto.

Net ir atokiausiuose Lietuvos kaimeliuose ši socialinė iniciatyva subūrė daugiau nei 550 parduotuvių įvairiuose miestuose ir miesteliuose. „Kasmet, pasirodžius pirmiesiems pavasario ženklams, vis daugiau žmonių tvarko kiemus, miškus, parkus, pakrantes – tai labai graži iniciatyva, prie kurios jau antri metai jungiamės tvarkydami aplinką šalia parduotuvių bei jų vidų. Juk daugumoje gyvenviečių mūsų parduotuvės yra vienintelė vieta, kur žmonės ne tik apsiperka, bet ir bendrauja tarpusavyje, o tai daryti maloniau nuolat prižiūrimoje parduotuvių aplinkoje. – sako UAB „Aljansas AIBĖ“ verslo plėtros vadovas Aidas Kaubrys – Tokių akcijų įgyvendinimas stiprina bendruomeniškumo jausmą, skatina pilietiškumą.“

Vilniuje, Fabijoniškėse esantį nedidelį Visorių mišką bendromis jėgomis tvarkė bendrovių „Schneider electric“, „TeleTrade“ ir Artūro Paulausko rinkiminio štabo atstovai.

Šie talkos dalyviai dirbo sparčiai – dar prieš 12 -ą valandą iš tvarkymosi punkto išjudėjo krovininis automobilis kupinas šiukšlių maišų. Punkte teliko šiek tiek stambiagabaričių atliekų – senas čiužinys, kelios padangos, ilgas linoleumo ritinys.

Tuo metu prie tvarkymosi punkto jau sklido grilio dūmas ir čirškėjo kepamos dešrelės.

Bendrovių darbuotojai tikino, jog daug šiukšlių Visorių miškelyje nerado, tačiau vis vien apmaudu, jog miestiečiai, turėdami tokį gražų gamtos lopinėlį šalia gyvenamųjų namų, jį šiukšlina.

Bendrovės „TeleTRADE“ darbuotoja Valentina buvo pasibaisėjusi savo tvarkymosi talkos radiniais.

„Radau špricą. Dar – prezervatyvą. Pilną. Daugiau nieko įdomaus. Bet šiukšlių nebuvo tiek daug, kiek tikėjausi. Daugiau vaikščiojau ir mėgavausi oru, miškų“, – pasakojo mergina.

Bendrovės „Schneider electric“ atstovas tikino, jog  bendrovės kolektyvas nusprendė tvarkyti Visorių miškelį, nes ši vieta buvo arti bendrovės ofiso.

„Gaila, kad žmonės šiukšlina tokias Vilniaus vietas. Matyti, kad žmonės elgiasi neatsakingai. Vis tiek matyt, šiukšlina tie, kurie arčiausiai gyvena ir mėgina per miškelį pereiti į kokią kitą vietą. Turėtų labiau saugoti savo gamtą“, – kalbėjo bendrovės „Schneider electric“ atstovas.

Paklaustas, galbūt miškelyje būtų galima pastatyti daugiau šiukšliadėžių, vyras tvirtino, jog saugant mišką šiukšlę tikrai nesunku nunešti iki artimiausios šiukšliadėžės, kurių apstu prie stotelių palei gatvę.

Antakalnyje palei Neries krantinę tvarkėsi du būriai talkininkų – tautininkai ir Antakalnio bendruomenės nariai. Jie skaičiuoja, kad šiukšlių surinko daugiau kaip dvidešimt maišų.

GRYNAS.lt teiraujantis, kokios šiukšlės vyravo, talkininkai šmaištavo jokių didelių lobių neradę – daugiausiai surinkta butelių, cigarečių nuorūkų, pakelių nuo traškučių. Rasta ir senų padangų.

„Mane nustebino labai daug butelių, radau daug popierielių nuo saldainių, moteriškų cigarečių nuorūkų, – sakė talkoje dalyvavęs Ričardas. Perklausus, iš kur jis žino, kad  nuorūkos moteriškos – vyras juokėsi, kad taip nusprendė iš cigarečių plonumo. „Jos buvo plonytės, vyrai tokių nerūko“, – pridūrė. Kai kurie iš „Darom“ akcijos dalyvių teigė radę nemažai ir švirkštų.

„Buvo suplėšytų moteriškų kelnių, bet..“, – ranka numojo dar vienas iš dalyvių, pasiteiravus, ar nerasta vertingų daiktų.

Talkininkai sako tvarkę teritoriją aplink šaltinėlius ir Daukšos mokyklą.

Antakalnio bendruomenės vadovė Janina guodėsi bene dvidešimt metų organizuojanti įvairias talkas ir tvarkanti vietos apylinkes, tačiau šiukšlintojų nemažėja. Ji teigė pritarianti šiandien Aplinkos ministro Valentino Mazuronio išsakytam pasiūlymui, kad šiukšlintojams baudas reikėtų didinti net iki penkių, o gal ir daugiau.

Prisijungdami prie kasmetinės aplinkos švarinimo akcijos „Darom 2013“ žalieji toliau tvarkys Vilniaus rajone esančio Griovių geomorfologinio draustinio mišką. Pernai iškuopę du didelius nelegalius sąvartynus prie Bieliūnų kaimo, šiemet Žali.lt komanda, kooperuodamasi su Vilniaus miškų urėdijos Sudervės girininkijos darbuotojais pasirengę įveikti užterštą teritoriją šalia Karveliškių kapinėmis.

Anot susivienijimo Žali.lt koordinatorės Virginijos Vingrienės idėjos tikslas ne vien sutvarkyti konkrečias saugotinas vietas ir pakviesti visuomenę nešiukšlinti, bet ir paprašyti žmones neužsimerkti prieš šią problemą.

„Kviečiame visuomenę neapsiriboti vien šiukšlintojų smerkimu, iškeikimu, piktinimusi jais arba nepasitenkinimu, kad kažkas nesutvarko miškų. Svarbiausia, patiems imtis iniciatyvos ir parodyti pavyzdį kaip juos sutvarkant. Norime pasidžiaugti šiemetinės akcijos „Darom 2013“ iniciatorių suteikta proga pagaliau pažvelgti į šią problemą visos šalies mastu, pakviečiant visus padirbėti gamtos labui kartu“ – sako V. Vingrienė.

Kaip pastebėjo, susivieniji Žali.lt narys, talkos organizatorius Donatas Vaičius, nelegalių ilgus metus besikaupusių šiukšlynų tvarkymas tikrai nemenkas iššūkis, lyginant su pavienių išmėtytų šiukšlių surinkimu miestuose ankstesnių akcijos „Darom“ talkų metu. „Vis dėlto, kaip jau ir pernai įsitikinome, tai nėra neįveikiama. Galiausiai, visą vargą atperka pasitenkinimas atsivėrusiu gražiu vaizdu, džiaugsmas padarius gerą darbą gamtai ir joje besilankančiam žmogui“, – teigia Donatas.

Žaliųjų manymu, svarbiausia ne vien sutvarkyti miškus, bet užtikrinti, kad ši atsinaujinti linkusi yda nebepasikartotų. Anot Žali.lt atstovų, pernai sutvarkius miškelį, įrengus įspėjamuosius ženklus ir pastačius papildomus buitinių atliekų konteinerius, gyventojai daugiau nebesiryžo jo teršti.

„Esame įsitikinę, kad kuo daugiau bus viešinamas šis klausimas ir imamasi veiksmų, organizuojant visuotines talkas, nepamirštant ir šiukšlių išvežimo kaimuose bei naujakurių gyvenvietėse užtikrinimo, žmonės palaipsniui susimąstys, susigės ir nebesigundys pigiai atsikratyti atliekomis gražiausiuose gamtos kampeliuose“, – kalba žalieji talkininkai.

Kalnų parko Dainų slėnyje klega keli šimtai gamtos mylėtojų. Čia tvarkoma parko teritorija, prie kurios švarinimo prisideda ne tik pavieniai gyventojai, šeimos su vaikais, atkeliavusieji dviračiais ar atsivedę savo keturkojus augintinius, bet ir kelių didelių įmonių darbuotojų kolektyvai.

GRYNAS.lt kalbinti talkos dalyviai, prisipažino atstovaujantys bent kelias kompanijas: 10 darbuotojų atvyko iš bendrovės „Sorainen“, dar apie 20 iš ‚“Teo“ bei apie 60 iš „Western Union“.

Kalnų parko direkcijos darbuotojai skaičiuoja, kad šiandien talkoje turėtų sudalyvauti apie keli šimtai gyventojų. Dalis jų tikėtina, kad atvyks ne nuo ryto, bet sudalyvaus akcijoje ir dienos metu.

Talkoje dalyvaujantis Laimonas iš įmonės „Sorainen“ teigė ši akcija  „Darom“ jam jau antroji. Šiemet jis į talką atsivedė ir sūnų. Paklaustas, kodėl dalyvauja akcijoje, jaunas vyras teigė esantis Vilniaus entuziastas, mylintis savo miestą ir norintis, kad šis būtų gražus kasdien.

„Šiemet Lietuva dar ir pirmininkaus Europos Sąjungai, reikia pasipuošti prieš svečius“, – juokavo Laimonas. Jis teigė ir šeimoje stengiantis skiepyti aplinkosaugines tradicijas – rūšiuoti šiukšles, kai tik įmanoma –  važinėti dviračiais. „Į darbą su dviračiu nevažiuoju, nes toloka, tačiau laisvalaikiu važinėjame dviračiais su šeima“, – sakė talkos dalyvis.

Keturkojį augintinį Kalnų parke kasdien vedžiojantis Raimundas nesutriko paklaustas, ar surenka šuns kakučius.

„Žinoma, – sakė jis ir kaip įrodymą iš kišenės ištraukė celofaninį maišelį. – Skaičiavau, kad per metus susidarytų apie 1000 kakučių, jeigu jų nesurinkčiau. Tarp parke vedžiojančių šunis sudrausminame vienas kitą, kad niekas nepaliktų šiukšlių“, – sakė Raimundas. „Čia gi mano augintinis, aš už jį atsakingas“, -paklaustas, kodėl jam tai rūpi, sakė talkoje sutiktas vilnietis.

„Western Union“ gausus kolektyvas, bendraudamas su GRYNAS.lt tikino, kad švarinimosi akcijose dalyvauja bene penktus metus. Tai juos daryti skatina ir savanorystės programos įmonėje, kuomet už dieną talkoje taip pat yra apmokama.
Į Kalnų parką tvarkytis atvyko ir  Jėzuitų gimnazijos moksleivių, taip pat atžygiavo Šaulių sąjungos kariai.

„Esame pasirašę sutartį, nepaliekame gamtos nuošalyje ir padedame viską susitvarkyti, kad gamta būtų švari. Dalyvaujame pratybose miškuose ir tai mums yra svarbu, – sakė Šaulių sąjungos sostinės kuopos 10 rinktinės vado pavaduotojas Darius Medvedevas. – Kita mūsų kuopos dalis išvažiavo kažkur kitur tvarkytis“.

Asmeniniame gyvenime talkos dalyvis teigė taip pat besistengiantis nešiukšlinti ir gyventi gamtai draugišku būdu, tačiau pripažino, kad ne visada tai pavyksta padaryti taip, kaip galbūt norėtųsi.

„Nuolat draugams pasakau, kad nuorūkas mestų į šiukšlių dėžę“, – vieną pavyzdžių pateikė kariūnas.

Visiems talkos dalyviams organizatoriai išdalino šiukšlių maišus ir pirštines, o šie su šeimomis ir draugais pasileido kopti į Kalnų parko kalnus tam, kad teritorija būtų išvaduota nuo šiukšlių.

Viename pagrindinių akcijos „Darom 2013” taškų Vilniaus rajone prie Žaliųjų ežerų susirinko apie 50 miško tvarkytojų. Akcijoje dalyvavo Generalinės miškų urėdijos, Verkių girininkijos, Aplinkos ministerijos bei Aplinkos apsaugos agentūros darbuotojai, Vilniaus regiono aplinkosaugininkai. Taip pat visuomenės atstovai, daugiausia – jaunuoliai.

Vilniaus miškų urėdas Artūras Nanartavičius sakė, kad jam smagu matyti tiek aplinkos tvarkytojų bei džiaugėsi, jog šiemet akcija nukreipta būtent į miškus.

„Esame prie Lietuvos „perlo“ – Žaliųjų ežerų, Vilniaus miškų urėdijoje, Verkių girininkijoje. Viskas kaip ir būtų gerai – bet šalia įsikūrę kolektyviniai sodai. Kaip žinia iš kolektyvinių sodų (žmonės, – red. past.) neša šiukšles vos už tvoros. Išeini iš savo teritorijos – ir jau ne mano. Šiandien norime jus nuvežti ir parodyti, kas likę po žiemos, kokios apimtys šiukšlių, – susirinkusiems kalbėjo A. Nanartavičius. –  Reikėtų ir padiskuoti, kaip tą spręsti ateityje. Urėdija kasmet išleidžia apie 50 tūkstančių litų šiukšlių rinkimui. Yra 4 darbuotojai priimami vienam sezonui. Konteineriai stovi prie girininkijų, prie rekeacinių objektų. Specialiai užsakom tuos didžiuosius konteinerius statybinėms atliekoms. Iš miškų niekas šiukšlių neišveš, tad vežam patys. Tokias turime problemas. Visiems linkiu šiandien gerų emocijų. Pabūkim kartu, pabendraukim ir padirbėkim.“

Talkoje dalyvavęs Aplinkos ministras Valentinas Mazuronis dėkojo visiems susirinkusiems ir paragino negaišti laiko kalboms.

„Labai tinkamas šios akcijos pavadinimas – „Darom“. Siūlyčiau mažiau kalbėti, daugiau daryti. Darom!“, – paragino V. Mazuronis.

Visi savanoriai buvo padalinti į dvi grupes ir nuvežti prie Birelių, Sakališkių bei Pagubės sodų. Vykstant nedideliais sodų keliukais buvo matyti didžiulės padangų, čiužinių, statybinių atliekų ir kitų šiukšlių krūvos, jau surinktos anksčiau dirbusių savanorių ir po truputį kraunamos į sunkvežimius išvežimui.

Vyrai traukdami iš miškų automobilių bamperius, automobilių sėdynes, gausybę padangų ir juokėsi,  ir kartu keiksnojo žmones.

„Kaip šitaip galima! Pirštus nukapoti!“, – nesitvėrė pykčiu savanoriai.

Verkių girininkai pabrėžė, jog tokį kiekį atliekų gyventojai paliko per žiemą.
Viena iš akcijos savanorių į suorganizuotus sunkvežimius jau per pirmąsias talkos minutes įmetė du sklidinus maišus – moteriai net nereikėjo lankstytis, mat atliekos buvo išmestos su visais maišais tiesiog viduryje miško.

„Atvežėm jus į „patį gražiausią“ Vilniaus rajono mišką“, – šypsojosi girininko pavaduotojas Valdas Liegus.

„Šitoje vietoje turime didelę problemą. Žmonės, kurie gyvena kolektyviniuose soduose, namuose įsivaizduoja, jog už jų sklypo ribos, už jų tvoros baigiasi gyvenimas. Ir meta šiukšles „ant visų mūsų galvų“.  Toks elgesys – visiškas nesiskaitymas. Iš tiesų ruošiam labai stiprius sugriežtinimus šiukšlintojams. Tiek miškų, tiek pakelių. Žinoma, yra didelė problema surasti kas konkrečiai, tačiau labai norint įmanoma atrasti visokių požymių, atsekti, iš kur tos šiukšlės. Tad baudas arba tiksliau – padarytą žalą gamtai tikrai didinsime ne vieną, ne du ir ne penkis kartus. Ir tai nutiks ateinančią savaitę“, – griežtai kalbėjo Aplinkos ministras V. Mazuronis,

Jis svarstė, jog šiukšlintojus reikia „nuskausminti“ finansiškai, kaip ir brakonierius.

„Bandysime sukurti sistemą, kad išvengti baudos būtų labai sunku“, – tikino Aplinkos ministras.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*