Pagrindinis > Kita > Žali LT – nepirkite Kalėdų

Grynas.lt paskelbė straipsnį, kuriame panaudoti ir Žali LT savanorio Lino K. žodžiai. Skelbiame ir neredaguotus atsakymus. Ačiū Giedrei!

 

Yra nemažai informacijos, kad nevaldomas pirkimas, pakuočių naudojimas, eglučių kirtimas, pagaliau net ir atviručių siuntimas kenkia aplinkai. Pavyzdžiui, štai faktai iš JAV:http://www.recycleworks.org/resident/holiday_facts.html

Ačiū už teisingai atkreiptą dėmesį, jūs visiškai teisūs. Tiesa, kalėdų pirkligės bumą formuoja ne vien patys pirkėjai, bet ir bendra komercinė „kultūra“, ekonominė sistema – nuolatinio augimo formulė. Pajutę šventinio pardavimo padidėjimo taisyklę, prekybininkai „pratęsė Kalėdas“ iki lapkričio mėnesio, užvertė savo menes daugiaaukščiais vertingų dovanų, akcijų ir kūčiukų pasiūlymais. Ne visi pajėgia tam atsispirti – sąmoningai ir nesąmoningai.

Norėjau pasidomėti, kaip Jūs ir kiti aktyvūs Lietuvos aplinkos saugotojai ir ekologiškai sąmoningi žmonės vertinate šį reiškinį? Gal ir Lietuvoje kylama į kovą prieš tokį per didelį vartojimą? 

Mus kritikavo, kad Lietuvoje vartojimas ir taip mažas, nes nepakankama Lietuvos gyventojų perkamoji galia, tačiau vis tiek kiekvienais metais mėginame atkreipti visuomenės dėmesį į švenčių sudaiktėjimą ir išsitęsimą, nuotaikos kūrimo per vartojimą ir paties vartojimo žalą. Pernai prie anksčiausiai sezoną pradėjusio prekybos centro „Panorama“ vartų lapkritį pričiuožėme su slidėmis ar persirengę kalėdų seniais, dalijom lankytojams (kurie ten gal ir ne pirkti ėjo, –  mes nepuolam kaltinti) skrajutes „Nepirk Kalėdų“;

Šiemet su kolegomis iš „Absurdo idėjų“ ir „Eco Creativty“ projekto gaminome Kalėdų dovanas savo rankomis;

O mūsų savanorė Benedikta inicijavo puikiausią idėją, kur prekybos centrų šarmas iškeičiamas į naujosios kartos amatininkus, rankdarbių šamanus ir smulkius verslelius – „Kalėdos kitaip“.

Gal žinote, ar yra atlikti kokie nors tyrimai mūsų šalyje apie tai, kiek šventiniu laikotarpiu pakenkiama aplinkai?

Tikrai neteko matyti, nepavyksta rasti ir labai abejoju, kad tokie egzistuotų. Tikriausiai galima spręsti pagal bendrą prekybos padidėjimą minėtu laikotarpiu. Tačiau svarbiausia – paties perteklinio vartojimo prevencija ir šventiniais, ir gedulo laikotarpiais, visais metų laikais. Aplinką teršia ne tiek pats visuomenės materializmas, kiek už gamtos išteklius ir poveikį aplinkai bei sveikatai neturinti atsiskaityti gamyba, neribojama racionalių visuomeninių ar aplinkosauginių kriterijų; ekonominė sistema, programuojama pagal nebaigtinio pelno augimo imperatyvą.

Taip pat būtų įdomu, jei pasidalintumėte sava vizija, kokios turėtų būti gamtą mylinčio ir puoselėjančio žmogaus Kalėdos, kad būtų padaryta aplinkai kaip įmanoma mažiau žalos.

Atsiprašau, kad prabilsiu asocialiai, bet aš asmeniškai nieko nešvenčiu niekada – džiaugsmas žmogų ištinka arba apleidžia natūraliai, spontaniškai, ir nėra jokio reikalo tai dirbtinai forsuoti. Tą dirbtinumą jaučiame visi, bet žmonės kažkodėl galvoja, kad dėl to kaltas nepakankamai kompetentingas šventės vedėjas arba tiesiog reikia daugiau išgerti… o paskui piktai ir kūrybingai vairuoti automobilį… O dar tas jūsų minėtas vartojimas. Žodžiu, nieko gero. Bet jei vis dėlto susivaldyt nuo iškilmingo kalendoriaus skaičiaus paminėjimo nėra galimybių, prisiminkime banalybes (laiko patikrintas tiesas), kurias minėjome ir supratome anksčiau: artimuosius lepinti ne daiktais, ir juolab ne pripūstais beprasmiais muliažais, – o laiku ir dėmesiu;

pakuočių ir kaspinų konteinerius, kuriuos po devyniais plastiko užraktais glūdi masinės gamybos teletabis, pakeisti savadarbės gamybos medinėmis laumėmis ir megztais rūpintojėliais;

prieš pat Kalėdas išsiųsti klaidinančius sms bendradarbėms bei draugams ir slapta dviračiu išvažiuoti į Minską, ten dalinti krišnaitinę sriubą politiniams kaliniams –

būdų yra gausybė.

Svarbiausia išjungti savo galvoje supermarketo girliandas ir fejerverkus, ir įjungti viskuo nepatenkintą ekologinį trolį! Jis paaiškins, ką toliau daryti.

Tiesa, liko nepaminėtos Žali LT bendros su Žaliųjų sąjūdžiu akcijos pošventiniu laikotarpiu surenkant panaudotas kalėdines egles ir priduodant biokurui. O koks straipsnis išėjo iš šių nerišlių žodžių, galima patikrinti čia.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*