Pagrindinis > Kita > Pasaulinės vandens dienos proga Žali.lt kviečia prisidėti prie Right2Water iniciatyvos

Pasaulinės vandens dienos proga Žali.lt kviečia prisidėti prie Right2Water iniciatyvos

Kovo 20-21 d. 10-18 val. Vilniaus g. 17, Vilnius Coffee-Inn

Kovo 22 d. 8-17 val. Vilniaus m. ir Kauno m. savivaldybių fojė.

Vanduo yra ne tik formulė H2O, vanduo yra GYVENIMAS.

Lietuvoje ir daugelyje Europos šalių vandens tiekimas gyventojams kol kas yra savivaldybių nuosavybė ir prerogatyva, tačiau labai greitai situacija gali pasikeisti – Briuselyje jau rengiami teisės aktai, atversiantys kelią įmonėms privatizuoti geriamąjį vandenį, kuris visuomet buvo ir turėtų išlikti visuomenine gėrybe, bet netapti preke.

Praktika rodo, kad geriamojo vandens, kaip ir bet kurios visuomeninės gėrybės, privatizavimas atneša tik liūdnus padarinius: vandens kokybė net pablogėja – tuomet privatūs vandens tiekėjai ima naudoti chemikalus, pavyzdžiui, chlorą, kad vanduo atitiktų bent minimalius higienos reikalavimus. Vis dėlto, net ir pablogėjus vandens kokybei bei prieinamumui, vandens tiekimo paslaugos pabrangsta, nes privačios įmonės siekia didinti savo pelną.

Todėl tarptautinės socialiai aktyvios organizacijos ėmėsi iniciatyvos suburti visos Europos piliečius, skatindamos išreikšti savo nuomonę prieš vandens tiekimo privatizavimą, ir 2012 m. kovo 22 dieną pradėjo tarptautinę akciją „VANDUO yra žmogaus teisė“ (angl. „WATER is a human right“). Pagrindinis akcijos organizatorius yra Europos visuomeninių paslaugų profesinių sąjungų federacija (angl. European Federation of Public Service Unions – EPSU).

Akcija tęsis iki 2013 m. rugsėjo 1 dienos. Jos metu bus siekiama surinkti per 1 mln. Europos piliečių parašų, kurie kartu su peticija prieš vandens tiekimo privatizavimą bus įteikta Europos Komisijai.

„VANDUO yra žmogaus teisė“ peticiją pasirašyti galima 2 būdais:

1. Interneto prieigoje:  https://signature.right2water.eu/oct-web-public/signup.do?lang=lt

2. Pasirašant popierinę peticijos formą. Ją galima parsisiųsti čia:  http://www.right2water.eu/sites/water/files/ECI-Support-Statements-Form-…

Peticiją gali pasirašyti kiekvienas pilnametis Europos Sąjungos pilietis (Lietuvoje – 18 metų sulaukęs ir asmens tapatybės dokumentą turintis asmuo). Pasirašyti peticiją galima tik vieną kartą.

Peticijoje kreipiamasi į Europos Komisiją siūlant parengti įstatymą, kurio dėka aprūpinimas vandeniu bei sanitarinių paslaugų tiekimas būtų laikomi būtiniausiomis visuotinėmis viešosiomis paslaugomis. „ES įstatymas turi įpareigoti vyriausybes užtikrinti pakankamą visų gyventojų aprūpinimą švariu geriamu vandeniu bei sanitarinių paslaugų tiekimą jiems“, „vanduo yra ne prekė, o visuomeninė gėrybė“, – teigiama peticijoje (visą peticijos tekstą lietuvių kalba galima rasti šioje interneto prieigoje: http://www.pramprof.lt/images/stories/bylos/peticija-%20lt.pdf).

 

Akcijos ambasadoriumi maloniai sutiko būti LTV laidos „Labas rytas, Lietuva“ vedėjas Ignas Krupavičius.

Žali.lt iniciatyvą koordinuoja Sigutė Dautartaitė, sigute@darna.lt +370 675 91942

Daugiau informacijos apie tarptautinę akciją „VANDUO yra žmogaus teisė“ rasite:

 

Video medžiagoje lietuvių kalba Vimeo ir Youtube kanaluose:

http://vimeo.com/57581607

http://www.youtube.com/watch?v=KGodMah_oUo

 

Oficialioje akcijos  interneto svetainėje:

http://www.right2water.eu/

 

Plačiau apie akciją lietuvių kalba skaitykite Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacijos interneto svetainėje:

www.darna.lt

http://www.pramprof.lt/

https://www.facebook.com/VanduoYraZmogausTeise

 

VANDUO IR SANITARINĖS PASLAUGOS YRA ŽMOGAUS TEISĖ!

VANDUO YRA VISUOMENINĖ GĖRYBĖ, NE PREKĖ!

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*