Pagrindinis > Kampanijos > TTIP > CETA: Su visuomene nederintų sutarčių šmėklos tebeklaidžioja URM koridoriais

Mirę, bet nepalaidoti

Nepaisant visuomenės pasipiktinimo, milijonų surinktų parašų, sukilusių visuomeninių organizacijų ir profesinių sąjungų, po Europą tebeklaidžioja šmėklos. Tai korporacijų surašyti susitarimai tarp Europos Sąjungos ir JAV ar Kanados vyriausybių. Ir šias šmėklas mūsų Užsienio reikalų ministerija norėtų patyliukais paleisti į gatves, kai piliečiai jau nebegalės nieko padaryti.

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius nori išaiškinti žmonėms, “kiek kainuoja” tokie susitarimai ir kuo jie geri. Bet ministerijos atsakymas į mūsų iniciatyvos elektroninį laišką – amą gniaužiantis. Lietuvos URM nemato reikalo atlikti studijos apie CETA (“laisvosios prekybos” susitarimo tarp ES ir Kanados) poveikį Lietuvai. Tą poveikį jie jau žino – jis esąs ir taip geras, todėl to nereikia pagrįsti.

Mūsų politikai – kalbėkime ne vien apie ministrą Linkevičių, bet ir Jos Ekscelenciją prezidentę Dalią Grybauskaitę – demokratinius procesus mato kaip biurokratines kliūtis, kliuvinius “laisvajai prekybai”. Tokie žodžiai nuskamba, vos tik prabilus apie vadinamųjų prekybos susitarimų suderinimo su visuomene būtinybę ar net parlamentų balsavimus dėl šių sutarčių. Tai neturėtų būti priimtina demokratinei šaliai, kokia nori save matyti Lietuva.  

Ministras Linkevičius skundžiasi, kad sunku atremti šių sutarčių priešininkų kritiką. Esą būtų lengviau “patiems aiškinti žmonėms laiku”.

Na, tai dabar – puikus metas atsakyti į visuomenei, ekonomikai, aplinkai ir demokratijai svarbius klausimus. Vėlinių proga suteikiame šansą ministrui Linkevičiui bei mūsų rinktiems europarlamentarams apšviesti mus visus apie CETA susitarimą. Gerbiamas ministre Linai Linkevičiau, pradėkime nuo šių klausimų:

 1. Iš savo, kaip piliečių išrinkto atstovo, patirties, ar galite teigti, kad išsamaus ekonomikos ir prekybos susitarimo (angl. CETA) derybų procesas buvo pakankamai skaidrus, kad toks plataus masto susitarimas įgytų reikalingą visuomenės pasitikėjimą?
 2. Ar sutinkate, kad CETA susitarimas būtų laikinai taikomas tol, kol šalies parlamentas galutinai dėl jo nuspręstų?
 3. CETA suteiktų korporacijoms ir Kanados vyriausybei galimybę daryti įtaką būsimiems Europos teisės aktams dar prieš juos priimant Europos Parlamentui. Ar sutinkate su tokia procedūra?
 4. CETA numatytos konkrečios nuostatos, kuriomis siekiama plėsti ES ir Kanados bendradarbiavimą biotechnologijų reguliavimo srityje. Ar manote, kad trečiajai didžiausiai pasaulyje GMO gamintojai suteikti priemones pabloginti ES piliečių apsaugą nuo genetiškai modifikuoto maisto būtų gera idėja?
 5. Ar manote, kad pieną, kiaušinius, vaisius, daržoves ir kitus žemės ūkio produktus gabent aplink visą pasaulį yra gera idėja, kai vietoj to galėtų būti stiprinamos vietinės ir regioninės rinkos?
 6. Daugumai mažųjų ir vidutinių įmonių, ypač maisto ir ūkininkavimo sektoriuje, būtų dar sunkiau išgyventi, jei rinkos būtų atvertos užjūrio gamintojoms milžinėms. Ar jūs už tai, kad būtų leidžiama joms bankrutuoti?
 7. Ar manote, kad užsienio bendrovėms, įskaitant 41 tūkst. JAV bendrovių, registruotų Kanadoje, suteikti teisę kelti bylas ES ir jos valstybėms narėms dėl priemonių ir įstatymų, ginančių sveikatą ir aplinką, būtų gera idėja?
 8. Grėsmė, kad investuotojai kels bylas valstybėms, pakartotinai verčia vyriausybes atsisakyti, atidėti arba sušvelninti įstatymus, kurie tarnauja viešajam interesui. Ar tai jums atrodo problema?
 9. Ar žinote pavyzdį, kai užsienio investuotojui jūsų šalies teismuose arba Europos Teisingumo Teisme nebuvo garantuota tinkama teisinė apsauga?
 10. Teisės ekspertai abejoja, ar CETA investicijų teismų sistema apskritai yra suderinama su ES teise. Ar paremsite prašymą Europos Teisingumo Teismui pateikti nuomonę, kad atsirastų teisinis aiškumas?
 11. Ar manote, kad CETA saugikliai yra pakankamai stiprūs, kad užtikrintų, jog “bendradarbiavimas reguliavimo srityje” nepakenks ES maisto saugos, aplinkosaugos ir vartotojų apsaugos standartams?
 12. CETA susitarimas neturi sankcijų taikymo mechanizmo dėl jo darbo ir aplinkosaugos nuostatų pažeidimų. Ar jus tai tenkina?
 13. Bendrove “TransCanada” iškėlė 15 milijardų dolerių bylą JAV mokesčių mokėtojams dėl vyriausybės sprendimo vetuoti naftotiekio projektą. Ar ES gali įvykdyti naująjį Paryžiaus klimato kaitos susitarimą, jei naftos ir dujų bendrovės turi galimybę naudotis tokiomis teisinėmis priemonėmis?
 14. Paslaugos, kurias leidžiama teikti valstybei, yra aiškiai išvardintos CETA. Tačiau valstybės neturės galimybės ateityje teikti paslaugų vieša forma. Ar jūs remiate tokį požiūrį?
 15. Ar manote, kad ES valstybės narės turėtų turėti galimybę perimti anksčiau privatizuotas viešąsias paslaugas, tokias kaip vandens ar energijos tiekimas, ligoninės ar mokyklos, atgal į savo rankas?

Į šiuos klausimus galite atsakyti ir čia

Pagarbiai,

Europiečių iniciatyva prieš TTIP ir CETA

One Comment, RSS

 • nk

  rašo:
  2016-10-31 at 19:49

  Lauksim atsakymo…

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*