Pagrindinis > Kampanijos > Skalūnai > Nėra jokių įrodymų, kad skalūnų žvalgytuvių metu nebus padaryta žala gamtai

Šiandien Žali.LT kreipėsi į LR Ūkio, Aplinkos ir Energetikos ministerijas, LR Seimo narius ir Lietuvos mokslų akademiją, siekdami atkreipti dėmesį, kad iki šiol nėra įrodyta, kad išgaunant skalūnus hidraulinio skaldymo metu kylančios tiesioginės grėsmes mūsų geriamam vandeniui, oro kokybei, vietos gyventojų sveikatai bei klimatui bus suvaldytos.

„Reikia pastebėti, kad Lietuvos teisinė bazė nėra paruošta skalūnų telkinių žvalgybai. Pirmiausia nėra numatyta būtinybė atlikti išsamų ir įvairiapusį poveikio aplinkai vertinimą. Antra – nėra atliktas išlaidų ir naudos vertinimas. Trečia – nepriimti reglamentai, numatantys hidraulinio skaldymo metu galimos aplinkos taršos suvaldymą ir galimą poveikį visuomenės sveikatai. Tai rodo, kad šiuo metu ruošiamasi nerti stačia galva į nežinią ir tik tuomet galvoti, ką darysime su pasekmėmis”, – sako Žali.LT koordinatorė Virginija Vingrienė.

V. Vingrienės nuomone, Vyriausybės rodomas palankumas ir beatodairiškas pasitikėjimas skalūnų žvalgybas ketinančiais vykdyti verslininkais yra nepasvertas.

„Susidaro įspūdis, kad Lietuva yra išskirtinė šalis, jog čia ketinama naudoti kažkokias kitokias technologijas nei kitur. Iš tiesų jos visur yra panašios ir mus pasiekiančios žinios iš JAV bei Kanados kelia nerimą. Esama nuogąstavimų dėl požeminių ir paviršinių vandenų išsekimo galimybės, vandens užteršimo cheminėmis medžiagomis. Kodėl visa tai nerūpi sprendimus priimantiems politikams?”, – retoriškai klausia Žali.LT koordinatorė.

Susivienijimo atstovės teigimu, šiandien nieks negali būti nuošalyje, kai kyla grėsmė žmogaus sveikatai ir aplinkai. „Būtent taip yra šiuo atveju”, – sako V. Vingrienė. – „Todėl tikimės, kad valstybinės institucijos atsitokės ir pirmiausia sukurs teisinę bazę, leidžiančią apginti mums svarbiausius dalykus, ir tik tuomet, nuodugniai pasitarę su mokslininkais, imsis kokių nors veiksmų skalūnų žvalgytuvių atžvilgiu”.

Minėtame kreipimesi susivienijimas Žali.LT taip pat išreiškė paramą aplinkosaugos aktyvistams bei vietos bendruomenėms, reikalaujančioms skaidrumo ir atsakymų į nepatogius klausimus netradicinių angliavandenilių žvalgybos ir gavybos klausimu.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*