Pagrindinis > Kampanijos > GMO > ES laisvosios prekybos sutartis su JAV kelia grėsmę maisto kokybei ir demokratijai

PRANEŠIMAS SPAUDAI

2015 m. balandžio 19 d., Vilnius

ES laisvosios prekybos sutartis su JAV gali pabloginti įprastus maisto kokybės ir aplinkos apsaugos, gyvūnų gerovės standartus, darbuotojų teises ir net kelia pavojų šalių valdžios suverenitetą perduoti stambioms korporacijoms. Apie tai vakar kalbėjosi į LUNI paskaitą apie Transatlantinę prekybos ir investicijų partnerystės (angl. santrumpa TTIP) sutartį susirinkę įvairių visuomeninių organizacijų atstovai.

Minėdami pasaulinę veiksmo dieną prieš laisvosios prekybos sutartis, susirinkusieji po paskaitos Lietuvos kooperatyvų sąjungoje Vilniuje nusifotografavo rankose laikydami plakatus su šūkiais: “Ar norėtum chloruotos vištienos savo lėkštėje?”, “TTIP mums reikalinga tik tiek, kiek kabliukas žuviai”, “Vardan korporacijų pelnų aukoti valstybių suverenitetą – transgalaktinė nesąmonė!“, “1 600 000 piliečių sako ne išskirtinėms korporacijų teisėms”. Publikuodami fotografijas socialiniuose tinkluose, jie siekia atkreipti visuomenės dėmesį į probleminius sutarties aspektus bei paraginti pasirašyti peticiją prieš šią sutartį bei Išsamų ekonomikos ir prekybos susitarimą su Kanada (angl. santrumpa CETA).

Ragino išeiti iš transatlantinio transo

Paprastai laisvosios prekybos sutartis pasirašančios šalys atsisako muitų, tačiau šia transatlantine sutartimi siekiama visų pirma panaikinti netarifines apsaugos priemones, kurias šalys taiko apsaugoti savo kultūrinę tradiciją, aplinkos ar ekonominį savitumą. Jos pagalba taip pat norima suvienodinti JAV ir ES maisto kokybės, aplinkosaugos, duomenų apsaugos bei kitus standartus.

„Kol kas dauguma Lietuvos politikų apie įvairius JAV ir ES sutarties aspektus kalba kaip užhipnotizuoti. Mes manome, kad reikėtų išeiti iš šito transo ir pažvelgti į nutekintų bei iš dalies paviešintų Komisijos pozicijos tekstų turinį kritiškesniu žvilgsniu. Kaip sutartis paveiktų mūsų atskiras ekonomikos sritis? Tikėtis, kad galėsime lygiavertiškai konkuruoti visose srityse, yra naivu. Patirtis ir net ekonomiškai stipresnėse šalyse padaryti prognostiniai vertinimai sako ką kita. Ar nebus taip, kad dėl žemos Lietuvos gyventojų perkamosios galios galėsime rinktis tik atvežamus prasčiausios kokybės maisto produktus, nes sveiki ir geros kokybės lietuviški maisto produktai keliaus iš šalies?” – klausė paskaitą skaitęs Darnaus vystymosi centro direktorius Liutauras Stoškus, – “Jau dabar matome, kad neretai politikai lengva ranka laimina sprendimus, kurie ne tik kad atskirus žmones, bet ir visą valstybę gali padaryti stambių korporacijų įkaite. Ar mūsų politikai pasiryžę sutikti, kad Europos šalių politiką nulemtų trijų, šalies piliečių nerinktų ir jų interesų neatstovaujančių teisininkų, sudarančių arbitražą, sprendimai? O juk kaip tik tai ir siūlo viena iš TTIP dalių: investuotojo-valstybės ginčų sprendimo mechanizmas“.

11148781_403973776451719_3215785520809293674_n

Draudimas į Europos rinką įvežti chloro dioksidu apdorotą paukštieną gali atsidurti kliūčių prekybai sąraše.

Pasak gyvūnų teisių organizacijos „Tušti narvai“ atstovės Gabijos Enciūtės, standartai gali būti pabloginti ir derybininkų siūlymu įkurus instituciją, kuri vertintų, kiek nauji teisės aktai palankūs prekybai: “Tokia viršvalstybinė institucija iš esmės tarnautų korporacijų, o ne piliečių interesams. Labai tikėtina, kad draudimas į Europos rinką įvežti chloro dioksidu apdorotą paukštieną ir skrupulingas genetiškai modifikuotų produktų žymėjimas atsidurtų kliūčių prekybai sąraše.”

Priešinasi ir amerikiečiai

Dalyvių įsitikinimu, reikia palaikyti stabilius santykius tarp JAV ir ES, tačiau vardan to neturi būti silpninamos demokratinės piliečių teisės ir suteikiamos išskirtinės teisės korporacijoms. Apie tokias tikėtinas šiuo metu vykstančių derybų dėl sutarties pasekmes Europoje kalba nevyriausybinių organizacijų atstovai, profsąjungos, žemdirbiai.

„Naująjam ES ir JAV susitarimui priešinasi ne tik aibė Europos piliečių; net ir Amerikoje vyrauja šiai sutarčiai priešiškos nuotaikos. Kyla klausimas, kam tada apskritai naudingas TTIP susitarimas? Viena aišku – tikrai ne gamtai ir gyvūnams, kuriuos turėtų saugoti atsargumo principui paklūstantys ES standartai,“ – sakė Gabija Enciūtė, ką tik grįžusi iš seminaro apie laisvosios prekybos sutartis Briuselyje.

11173370_788129087938200_8339026774376704501_n

Sutartis gali turėti pabloginti mūsų valgomo maisto kokybę bei aplinkos, darbuotojų apsaugos standartus.

Pasaulinė veiksmo diena prieš laisvosios prekybos sutartis paminėta visuose penkiuose kontinentuose. Už sveiką maistą, darbuotojų teises, interneto laisvę, demokratiją ir galimybę dirbti savo žemę kovojantys aktyvistai šiandien 46 pasaulio šalyse surengė daugiau nei 700 protesto akcijų ir informacinių renginių.

Surinko 1 mln. 700 tūkst. parašų

Kampaniją prieš TTIP ir CETA Europoje aktyviai vykdo daugiau nei 400 organizacijų iš 26-erių ES šalių vienijantis aljansas “Stop TTIP”, raginantis nutraukti derybas dėl TTIP ir neratifikuoti CETA. Prie vis augančio aljanso jau prisijungė Darnaus vystymosi centras, „Tušti narvai“, Susivienijimas ŽALI.LT, darnaus vystymosi organizacija GYVA.LT, Lietuvos žaliųjų judėjimas, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, Lietuvos žaliųjų partija bei Lietuvos jaunimo centras.

Aljansas susikūrė siekdamas įvykdyti Europos Piliečių Iniciatyvą prieš TTIP ir CETA ir taip paraginti Europos Komisiją pakeisti teisės aktus. Europos Komisija aljanso inicijuotai Europos Piliečių Iniciatyvai nepritarė, todėl ji organizuojama savarankiškai, pagal visus oficialius reikalavimus, o Komisija už nepritarimą atsidūrė Europos Teisingumo teisme. Aljansas, per rekordiškai trumpą laiką įvykdęs oficialius Europos Piliečių Iniciatyvai taikomus reikalavimus, jau surinko beveik 1 mln. 700 tūkst. šioms sutartims nepritariančių piliečių parašų.

11164745_10153183682066590_485014419151516_n

ŽALI.LT narys Martynas Norbutas prieš TTIP protestavo Briuselyje.

Derybos dėl ES laisvosios prekybos sutarties su JAV prasidėjo 2013-aisiais. Kitą savaitę Vašingtone prasidės devintasis derybų raundas.

PASTABOS

Daugiau nuotraukų: https://www.flickr.com/photos/132619941@N05/?

Video rasite čia: https://www.dailymotion.com/video/x2n4p9o_paskaita-iseikime-is-transatlantinio-transo-anonsas_school

Daugiau nei 700 pasaulinės veiksmo dienos prieš laisvosios prekybos sutartis renginius galite rasti žemėlapyje adresu https://www.globaltradeday.org

DAUGIAU INFORMACIJOS:

Liutauras Stoškus

Darnaus vystymosi centras

El.paštas: l.stoskus@dvcentras.lt

Tel.: +370 687 97311

Andrejus Gaidamavičius

Lietuvos žaliųjų judėjimo Tarybos narys

El.paštas: foelithuania@zalieji.lt

Tel.: +370 685 06711

Laura Gintalaitė

Savarankiškai organizuojamos Europos Piliečių Iniciatyvos prieš TTIP ir CETA koordinatorė Lietuvoje

Susivienijimas ŽALI.LT

www.zali.lt/ttip

www.stop-ttip.org

El.paštas: stopttiplietuva@gmail.com

Tel.: +49 15251600848

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*